sıcak sıcak İzmir ve Şirince Köyü

Ağustos 2012…

Şirince köyü, Selçuk
Şirince köyü, Selçuk

“kalbim ege’de kaldı”.. Ege’nin yeri ayrıdır kalbimde, renk renk begonvil çiçekleri, taş evler, tarihi kalıntılar, soğuk deniz suyu, rüzgar, güneş ve o şirin ege şivesi (geldin mi gari, gidiveecen, yapıveecen bakem) egede nereye giderseniz karşınıza çıkacak… Ne kadar şanslıyım ki annem Fethiyeli olduğu için çocukluğum bunlarla içiçe geçti 🙂

Bu yılki yaz tatilimizi İzmir ve çevresine ayırdık. O güzel çocukluk hatıralarıyla çıktım yollara, üstüne yenilerini ekledim… Ben çok keyif aldım, siz de keyifle okuyun, en yakın zamanda planlayın diye sıcağı sıcağına “EGE gezi notlarımı” hazırladım.

İZMİR

İzmir
İzmir

İzmir’in sahil kısmı, Kordonu güzel; düzenli ve geniş caddeler, tarihi binalar göz dolduruyor; ama ne yazık ki, sahilden uzaklaşıp, yukarılara çıktıkça çarpık kentleşme, trafik gibi büyükşehir problemleri hemen kendini gösteriyor. Özellikle konak’ın iç kısımları çok düzensiz ve karışık.

Biz şehir merkezine çok yakın olması bakımından konaktaki Hasan sağlam öğretmenevinde kaldık. Herhangi bir sorun yaşamadık sadece biraz eski ve köhneydi.  Eşref paşa yokuşunda bulunan tesis İzmir ve körfez manzarasına hakim.

İzmir

Size tavsiyem eğer kendi aracınız varsa ya da araç kiralama şansınız varsa gündüz izmir çevresindeki ilçelere gidip denize girin veya gezin, akşamları da İzmir’i gezin.  Biz gezimizi bu şekilde planladık, çok dinlendirici ve doyurucu olduğunu söyleyebilirim. Bir gün EFES & ŞİRİNCE, bir gün KUŞADASI, bir gün de FOÇA’yı gezdik, akşamları ise kendimizi İzmir’in serin kordonuna attık 😉

İzmir

Konak meydanında İzmir’in ünlü Saat kulesi, İlk kurşun anıtı ve tarihi Konak cami sizi bekliyor.

İzmir

Bir şehir en güzel yürüyerek gezilir 😉 Akşam yürüyüşünüze Konak meydanından başlayıp, sahilden devam ederek Konak iskelesi ile Alsancak iskelesi arasında tüm kordonu gezebilirsiniz. Kordon boyunca her zevke uygun çok sayıda cafe bar restaurant mevcut, ama bana kalırsa deniz çok fazla doldurulmuş, çok uzakta kalmış, insan denizi hissedemiyor. Bu konuda hayal kırıklığı yaşadım açıkçası!

İzmir

Köşe başlarında bol bol Buzlu badem ve Midye dolmacılar var, yöresel bir tat Boyozu da unutmayın!

İzmir’de gezilebilecek diğer yerler:

  • Kemeraltı çarşısı
  • Tarihi Asansör :  Vakti zamanında aralarında 58 m. yükseklik farkı bulunan Mithatpaşa caddesi ile Halilrıfatpaşa caddesi arasındaki ulaşımı kolaylaştırmak için, Musevi işadamı Nesim Levi (Bayraklıoğlu) tarafından yapılmış.  İzmiri tepeden görmek için tercih edilebilecek mekanda cafe ve restoran bulunmakta.
  • Ören yerler:  Bergama, Agora, Kadifekale, Kızılçullu su kemerleri

Gitmeden göz atabilirsiniz  http://www.izmirde.biz/

İZMİR’İN YAKIN ÇEVRESİ

ŞİRİNCE KÖYÜ

Şirince Köyü
Şirince Köyü

İlk günümüzü Şirince köyü & Efes’i gezmeye ayırdık.  Her ikisi için de İzmir-Aydın otobanını kullanarak Selçuk’a geliyorsunuz, buradan tabelalar size yol gösteriyor. Şirince köyü Selçuk’a 8 km, Efes ise Selçuk’a 3 km mesafede, yani ikisini aynı günde gezebilirsiniz. (Rahat bir ayakkabı giyin ve öğle güneşinde Efes’i gezmeyin derim) 😉

Şirince köyü

Biz sabah kahvaltısının ardından Şirince köyüne doğru yola çıktık. Şirince köyünün kuruluşuyla ilgili farklı hikayeler var, içlerinden biri Şirince’nin kendisi gibi çok güzel: “Derebeylik zamanında azat edilen köylüler bu güzel köyü kurmuşlar, kimse gelmesin diye de adını Çirkince koymuşlar. (Pek başarılı olabildiklerini zannetmiyorum):) Ardından 1942 yılında köyde yaşayan rum halkı Yunanistan’a göç etmiş ve Türkler buraya yerleştirilmiş köyün adı da kendine daha uygun olan Şirince olmuş.”

Şirince köyü

Selçuk ilçesinde bir dağın eteğine kurulmuş Şirince’nin denize kıyısı yok. Ama rengarenk begonvillerle süslü evleri, daracık sokakları, zeytin ağaçları, üzüm bağları ile tipik bir ege kasabası olan bu köy fotoğrafçılar için ideal.

Şirince köyü

Şirince köyü

Yürüyerek gezebileceğiniz köyde küçük bir kilise de bulunmakta, yorulunca köy içerisinde bol miktarda bulunan cafe/restorana oturup gözleme veya meşhur çöp kebabından yiyebilirsiniz.

Şirince köyü

Şirince köyü

Köy içerisindeki büyük pazarda köy halkı yöresel ürünler satmakta, pazarda görebileceğiniz orjinal ürünler: sakız reçeli, sakız kremleri, ve bez bebekler… Eskiden bu köyde evlerde şarap yapılırmış, günümüzde burada bir şarap fabrikası bulunmakta ve köy içerisinde şarap tadabileceğiniz satış yerleri var.

Şirince köyü Şirince köyü

Bir sonraki yazım “Efes Antik Kenti” için olacak. Çok yakında 🙂

Reklamlar

sıcak sıcak İzmir ve Şirince Köyü” üzerine 6 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s